Nasza strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityka prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies we właściwościach Twojej przeglądarki.
question

Wypożyczanie samochodów - Kalisz, Polska - Zadzwoń 730 944 555

Kalisz to najstarsze miasto w Polsce. Położone jest w środkowo-zachodniej części kraju, w województwie wielkopolskim. Prawa miejskie uzyskał już w 1257 roku. Kalisz jest drugim, co do wielkości, miastem w województwie wielkopolskim. Jego powierzchnia to ponad 69 km², którą zamieszkuje ok. 100 000 osób.

Miasto, od 1963 r., może pochwalić się rezerwatem przyrody ”Torfowisko Lis”.

Kalisz to ważny ośrodek przemysłu lotniczego, włókienniczego i odzieżowego oraz spożywczego. W mieście produkowane są maszyny i silniki lotnicze. Tu narodziła się firma odzieżowa Big Star. Wiele koronek i firan pochodzi właśnie z Kalisza. Takie firmy jak Winiary, Hellena, Kaliszanka, Augusto produkują swoje towary w tym mieście.

Ważne obiekty

Rynek

Dzisiejszy rynek w Kaliszu stanowił niegdyś centrum miasta lokowanego. Plac 100x120 m otaczają kamienice, które pochodzą z okresu międzywojennego. W centrum znajduje się Ratusz powstały w latach 1920-24. Aktualnie mieści się w nim siedziba władz miejskich. Z wieży ratuszowej, gdzie znajduje się punkt widokowy, podziwiać można panoramę miasta. Na wieży w 1925 roku umieszczono zegar, który działa do dziś i informuje przechodniów o aktualnej godzinie. Rynek to ciekawe miejsce warte odwiedzenia.

Dwór na Majkowie

Na osiedlu Majkowo w Kaliszu warto zobaczyć parterowy dworek z zamieszkałym poddaszem przykrytym mansardowym dachem. Dworek powstał pod koniec XVIII wieku. Po jego południowej stronie znajduje się park krajobrazowy w angielskim stylu. Oprócz ogrodu, jak i samego dworku warto zobaczyć również stare, zachowane domy robotników folwarcznych.

Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego

Jest to trzeci najstarszy teatr dramatyczny w Polsce. Teatr w Kaliszu powstał już w 1801 roku. Założył go Wojciech Bogusławski. Początkowo był to drewniany budynek, który przetrwał jedynie 15 lat. Następnie zbudowano kolejny, jednak spłonął w pożarze miasta. Przez kolejne 40 lat sztuki odbywały się w specjalnie zaadaptowanej ujeżdżalni, następnie w prowizorycznym teatrze zimowym. Pod koniec XIX wieku wzniesiono kolejny budynek projektu Józefa Chrzanowskiego. Jednak i on nie przetrwał. W 1914 roku spłonął w pożarze miasta. W 1920 roku rozpoczęto kolejną budowę teatru. Trwała ona 16 lat. Aktualnie, w teatrze odbywają się spektakle, a co roku organizowane są w nim Kaliskie Spotkania Teatralne.

Rezerwat Archeologiczny Zawodzie

Rezerwat jest oddziałem Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu. Zobaczyć w nim można częściowo zrekonstruowany gród obwarowany wałem obronnym sięgającym niekiedy nawet 5 m.

Do grodu wchodzi się przez zrekonstruowany, drewniany most i bramę wjazdową. Przed wejściem znajduje się ostrokół, a po obu jego stronach palisada. Wewnątrz mieści się 7 domów, które różni nie tylko wielkość, ale także konstrukcja ścian i pokrycie powierzchni dachu.Najstarszym elementem grodu jest kamienny kopiec-kurhan, czyli pogański cmentarz ciałopalny.

Wszystkie obiekty połączone są ścieżkami z określoną roślinnością, która ma symbolizować różnorodność chronologiczną obiektu.

Komunikacja

Samochody

Kalisz to miasto samochodowe. Wg danych GUS na 1000 mieszkańców przypada aż 865 samochodów. Polska średnia to 650, a berlińska o połowę mniejsza. W związku z tym nie dziwi mieszkańców powszechne parkowanie w miejscach zakazanych. Tym bardziej, że straż miejska raczej poucza kierowców, niż wręcza mandaty. O to, aby otrzymać mandat trzeba naprawdę się postarać.Do Kalisza można dostać się drogami krajowymi i powiatowymi. Droga krajowa nr 12 prowadzi od granicy zachodniej do wschodniej. Natomiast droga krajowa nr 25 prowadzi od granicy Kujaw, Wielkopolski i łączy się z drogą nr 8 w kierunku Wrocławia.

Autobusy

W mieście funkcjonują Kaliskie Linie Autobusowe. Do dyspozycji podróżnych są 64 autobusy. Od 2014 roku istnieje także autobusowa linia nocna.

Mieszkańcy mają do dyspozycji bilety jednorazowe lub okresowe. Bilety jednorazowe, papierowe można kupić jedynie u kierowcy autobusu. Natomiast, bilety okresowe można nabyć w specjalnych punktach. Podróżni mają do dyspozycji również kartę elektroniczną, dzięki której mogą taniej, niż na biletach papierowych, przejechać dany odcinek trasy.Oprócz pojazdów komunikacji miejskiej, w związku ze słabym połączeniem kolejowym miasta z innymi miejscowościami, mieszkańcy chcący dostać się do dalszych zakątków kraju mają do dyspozycji autobusy m.in. do Poznania, Konina, Wrocławia, Krakowa czy Zakopanego.Osoby, które nie chcą poruszać się po mieście autobusami, mają jeszcze do dyspozycji taksówki oraz auta z wypożyczalni samochodów.

Pociągi

Niestety Kalisz nie ma bogatego połączenia kolejowego z innymi miejscowościami. Przez miasto przebiega tylko jedna linia kolejowa, skąd można dojechać do Poznania, Łodzi, Wrocławia, Leszna, Sieradza, Zduńskiej Woli itp. Czas przejazdu do większych miast, takich jak np. Poznań, jest dość długi i trwa zwykle ponad 2 godziny.

Lotnisko

Kalisz nie posiada lotniska. Najbliższe to Poznań-Ławica, Wrocław i Łódź. Oddalone są ok. 120 km od miasta. Podróż na lotnisko to ok. 2 godziny drogi. Najmniejszą liczbą połączeń dysponuje Łódź, dlatego mieszkańcy najchętniej korzystają z lotnisk w Poznaniu i Wrocławiu. W przyszłości planowana jest budowa wspólnego, regionalnego lotniska dla Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego.

Ciekawostki

  1. Kalisz to miejsce narodzin piłki ręcznej. W 1918 roku internowani legioniści Józefa Piłsudskiego wymyślili tę, dziś olimpijską, dyscyplinę sportu. Dokładnie miało to miejsce w Szczypiornie, dzisiejszej dzielnicy Kalisza. Stąd “szczypiorniści”.
  2. Andruty to kulinarny znak rozpoznawczy Kalisza. Te okrągłe wafelki w 2004 roku zostały zarejstrowane w Unii Europejskiej jako produkt regionalny, chroniony prawem unijnym.
  3. Najstarsza gmina żydowska znajdowała się w Kaliszu. W ówczesnej osadzie Rypinek Żydzi zamieszkiwali już od wczesnych lat średniowiecza.
  4. W Kaliszu znajduje się najstarszy most kamienny w Polsce w stylu klasycystycznym. Powstał w XIX wieku.

Punkty odbioru pojazdów:

Pomoc do mapy


pomoc do mapy


Proszę uzupełnić pomoc do mapy

Filtry zaawansowane
W wybranej lokalizacji nie dysponujemy samochodem spełniającym podane kryteria. Najbliższa lokalizacja w której znaleziono poszukiwany pojazd to

Dostępne samochody: 0

Nie znaleźliśmy pojazdu, który odpowiadałby podanym przez Ciebie parametrom. Skontaktuj się z nami.

Pomożemy Ci znaleźć właściwy samochód. Zadzwoń 731-878-787

Informacja