Nasza strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityka prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies we właściwościach Twojej przeglądarki.

Zielone strefy w Niemczech. Jak do nich wjechać, żeby nie dostać mandatu?

Zielone strefy w Niemczech obejmują ekologiczne obszary centrów miast, a ich granice wyznaczają specjalne znaki drogowe, które określają rodzaje plakietek uprawniających do wjazdu. Oczywiście, nie zastosowanie się do przepisów grozi karą w postaci mandatu, a tego zapewne każdy z Was chciałby uniknąć.

Ekologiczny strefy zostały wprowadzone 1 stycznia 2008 roku w Berlinie, Kolonii oraz Hanowerze. Podpowiemy Ci, co zrobić, aby nie dać się zaskoczyć.

Berlińska „zielona strefa” to obszar centrum miasta w obrębie obwodowej linii kolei miejskiej S-Bahn. Szczegółowe informacje w języku polskim można uzyskać na stronie internetowej Berlina. Z kolei w Hanowerze obszar ekologicznej strefy wyznaczony jest od wschodu, zachodu i południa przez miejską drogę szybkiego ruchu. Natomiast w Kolonii ten obszar rozpościera się po obu brzegach Renu (zachodnią granicę stanowią tory kolejowe, a wschodnia część obejmuje częściowe dzielnice Deutz i Mülheim).

O czym jeszcze należy pamiętać podczas planowania wojaży po niemieckich rejonach? Prawo wjazdu do zielonych stref mają tylko samochody osobowe i ciężarowe, które oznaczone są specjalną czerwoną, zieloną lub żółtą plakietką z wpisanym numerem rejestracyjnym pojazdu, która przyznawana jest w zależności od normy emisji spalin spełnianej przez te pojazdy.

Dodatkowo, samochody z silnikiem wysokoprężnym zostały podzielone na cztery grupy. Pojazdy zakwalifikowane do 1 grupy nie będą mogły poruszać się z obrębie ekologicznej strefy (norma czystości spalin EURO 1 i starszych). Jeśli chodzi o 2 grupę, to w niej znalazły się samochody spełniające normę EURPO 2 i 1 wyposażone w tzw. filtr cząstek stałych. Natomiast 3 grupa to pojazdy spełniające normę EURO 3 lub EURO 2 , a do 4 kwalifikują się te o normie EURO 4 lub EURO 3. Jeśli zależymy nam na tym, aby nasz pojazd znalazł się w wyższej grupie, to trzeba mieć na uwadze, że wyposażenie silnika wysokoprężnego w filtr cząstek stałych powoduje zmniejszenie emisji płynów. Z obowiązku posiadania specjalnej plakietki zwolnione są pojazdy przewożące osoby niepełnosprawne, motocykle, maszyny budowlane i rolnicze.

Jeśli zlekceważymy przepisy i wjedziemy na wyznaczony obszar bez plakietki lub specjalnego zezwolenia, to możemy spodziewać się mandatu w wysokości 40 euro i jednego punktu karnego.

Wymagane plakietki można wykupić w wydziałach komunikacji, a także urzędach dzielnicowych (koszt 5 -15 euro). Można je również nabyć w stacjach diagnostycznych i autoryzowanych warsztatach. Turyści i obcokrajowcy mają możliwość ubiegać się o wydanie plakietki w dowolnym mieście na terenie Niemiec.

Najnowsze artykuły

Co zrobić w razie kradzieży lub uszkodzenia wynajmowanego samochodu?

Droga to miejsce wielu nieprzewidzianych sytuacji, dlatego trzeba zachować zdrowy rozsądek. Jeśli dojdzie już do kolizji na trasie, to trzeba ustalić jaką rolę odgrywasz w danym zdarzeniu i dopiero wówczas można zająć się resztą formalności.

Niezbędne wyposażenie każdego samochodu

Wielu kierowców ma kłopot z wymienieniem wszystkich sprzętów, które stanowią niezbędne wyposażenie samochodu. Jednak okazuje się, że lista wymaganych przedmiotów wcale nie jest taka długa.

comments powered by Disqus

Pomoc


Jesteśmy dla Ciebie


Jeśli masz jakieś pytania, chciałbyś się czegoś dowiedzieć albo o czymś przeczytać pisz do nas!