Nasza strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityka prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies we właściwościach Twojej przeglądarki.

Z rodziną najlepiej wychodzi się w samochodzie

Wybór samochodu rodzinnego to poważna decyzja i może zwalić z nóg niejednego amatora zwinnych aut miejskich, błyszczących klasyków czy sportowych cacek. To jednak nie tylko kwestia gabarytów samego pojazdu, lecz także komfortu i pewności jazdy, pakowności, przyjazności dzieciom. Choć dzięki możliwościom wynajmu długoterminowego nie będziemy skazani na wybrany model samochodu na długie lata, dobrze jest przed podjęciem decyzji poddać auto kilku testom, by zwiększyć szanse znalezienia samochodu idealnie dopasowanego do naszych potrzeb. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Priorytet: bezpieczeństwo

Myśląc o aucie rodzinnym przede wszystkim musimy pamiętać o najmłodszych pasażerach – ich komforcie i bezpieczeństwie. Przyzwyczailiśmy się już, że potrzebują oni w podróży specjalnych fotelików, nie wszyscy wiedzą jednak, że istnieją samochody mniej i bardziej przystosowane do ich przewożenia. Coraz więcej najnowszych modeli aut rodzinnych posiada w wyposażeniu tzw. ISOFIX, czyli system umożliwiający zaczepienie dziecięcych fotelików na siedzeniach.

Rozwiązanie to zapewnia sztywniejsze zamocowanie siedziska, co przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo maluchów w przypadku nagłych manewrów na drodze. Problem z fotelikami zaczyna się jednak w momencie, w którym w naszej rodzinie pojawia się trójka małych dzieci. Jeśli zależy nam na umieszczeniu na tylnej kanapie aż trzech siedzisk, musimy raczej zrezygnować z popularnych aut kompaktowych i zwrócić się ku większym modelom. Ważna jest nie tylko sama szerokość kanapy z tyłu auta, lecz także system mocowania środkowego pasa bezpieczeństwa – nieodpowiednie dla fotelików będzie najczęściej spotykane rozwiązanie, czyli 2-punktowy pas biodrowy.

Czy rozmiar ma znaczenie?

Jazda z dziećmi to nie tylko kwestia bezpieczeństwa. Prawdziwy samochód rodzinny powinien być również bardzo pojemny – i mowa tu nie tylko o wielkości bagażnika, lecz również o przestrzeni w kabinie pasażerskiej. Wielu klientów decydując się na duże auto rodzinne rozważa pojazdy typu SUV lub minivan. Tymczasem wysokie nadwozie w tych modelach daje tylko złudne poczucie pojemności – większość dodatkowego miejsca w samochodzie znajduje się bowiem często nad głowami pasażerów, przez co znacznie zmniejsza się jego użyteczność. Ponadto modele takie charakteryzują się zwiększoną masą, a co za tym idzie, wyższym spalaniem i mniejszą zwrotnością. Trudniej też takie auto zaparkować, szczególnie w zatłoczonych miastach, przed szkołami czy miejscami pracy. Warto więc sprawdzić, czy naszych wymagań nie spełni odpowiednie kombi.

Przyjazne dorosłym i dzieciom

W dalekich podróżach kluczowym problemem staje się pakowność naszego auta. Często na takie wyprawy zabieramy nie tylko bagaże dla całej rodziny, lecz także wózek czy składane łóżeczko, nie wspominając o tonie zabawek. Dodatkowo bagażnik musi również pomieścić wspomniane wcześniej foteliki, jeśli akurat w samochodzie jechać ma więcej osób dorosłych. Niestety, nawet kufer o pojemności 500 litrów może być niewystarczający, jeśli nie jest funkcjonalny. Każda wystająca część w bagażniku znacząco ogranicza jego pakowność. Warto więc przed podjęciem decyzji zobaczyć, czy jest on nie tylko pojemny, ale i foremny – oszczędzi nam to godzin spędzonych przed każdą podróżą na upychaniu walizek. Auto rodzinne powinno być ponadto praktyczne – istotna jest chociażby ilość oraz rozmieszczenie schowków wewnątrz kabiny. Należy również zwrócić uwagę na materiały wykorzystane do wykończenia wnętrza auta – jeśli będą miały ciągłą styczność z dziecięcymi rączkami i nóżkami, powinny być wytrzymałe i łatwe w czyszczeniu.

Auto rodzinne to więc auto bezpieczne, komfortowe i funkcjonalne. Nie należy jednak zapominać o kosztach eksploatacji i bezawaryjności. Samochód ten ma w końcu służyć nie tylko podczas wakacyjnych wypraw, lecz także na co dzień, w drodze do szkoły i pracy. Ponieważ jego specyfiką jest częsta jazda przy dużym obciążeniu, warto wybrać auto o niższym spalaniu oraz takie, którego częste naprawy nie „przejedzą” całego rodzinnego budżetu. Mając w głowie te wskazówki, nie powinniśmy mieć problemu z wyborem samochodu idealnie dobranego do naszej rodziny.

Podobne posty

Partnerska współpraca z Coridon - Cars z Poznania

Właśnie nawiązaliśmy partnerską współpracę z Coridon - Cars z Poznania. Ta innowacyjna i dynamicznie rozwijająca się firma ma również swoje oddziały w następujących miastach: Wrocław, Łódź i Olsztyn.

Charakterystyka i idea firmy CarSpot

Świat nieubłaganie gna naprzód i nic nie zapowiada, aby cokolwiek zatrzymało ten pęd innowacji i nowoczesności. W takiej rozpędzonej rzeczywistości życie stawia przed każdym konieczność dokonywania dobrych wyborów i pokonywania trudności. W tym świecie wygrywa ten, kto umiejętnie zarządza swoim czasem i pieniędzmi – i nie dotyczy to jedynie realiów biznesowych, ale i codzienności.

comments powered by Disqus

Pomoc


Jesteśmy dla Ciebie


Jeśli masz jakieś pytania, chciałbyś się czegoś dowiedzieć albo o czymś przeczytać pisz do nas!