Nasza strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityka prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies we właściwościach Twojej przeglądarki.

Wynajem długoterminowy - rozwiązanie dla twojej firmy

Dlaczego wynajem długoterminowy jest lepszy od tradycyjnego leasingu?

Na pierwszy rzut oka wynajem długoterminowy i leasing to bardzo zbliżone formy zewnętrznego finansowania zakupu aut. W obu przypadkach samochód jest nam niejako „użyczany” za regularną (najczęściej miesięczną) opłatę, a więc unikamy konieczności jednorazowej opłaty, często przekraczającej możliwości finansowe firmy.

Wystarczy jednak zagłębić się w warunki (w tym opłaty), aby przekonać się, dlaczego zalety korzystania z leasingu dla nowoczesnych firm… niekoniecznie są zaletami! Przede wszystkim, leasing to nie rozwiązanie skierowane dla nowo powstałych przedsiębiorstw. Pomijając same formalności wymagające załatwienia, sama opłata wstępna dla biznesów na starcie może być nawet dwukrotnie większa niż ta wymagana od kilkuletnich firm. 20% wartości samochodu jest kwotą sporą i nie ma co się oszukiwać – mało kto może sobie na to pozwolić.

Zwolennicy leasingu argumentują też, że po zapłaceniu ostatniej raty oraz opłaty końcowej (zazwyczaj 1% wartości), leasingobiorca staje się właścicielem auta. Pytanie jednak, czy przejęcie na własność kilkuletniego samochodu, często o sporym przebiegu, rzeczywiście jest tak atrakcyjne, jak pokazują to firmy świadczące usługę leasingu!

Przyjrzyjmy się też opłatom – ile naprawdę może kosztować auto w leasingu. Czteroletnia umowa na leasing Škody Fabii 1.6 TDI oznacza, oprócz wspomnianej początkowej wpłaty własnej (10-20% wartości pojazdu), regularne raty w wysokości 1050 zł na miesiąc. Do tego dochodzą koszty: ubezpieczenia (130 zł), przeglądów technicznych i ewentualnych drobnych napraw (1500 zł rocznie lub 125 zł miesięcznie), opony i wymiana (500 zł rocznie, ok. 40 zł miesięcznie), łącznie ok. 1350 zł miesięcznie, nie wspominając o czasie poświęconym na obsługę pojazdu, zapłaceniu osobie zarządzającej naszą flotą, kosztach paliwa i płynu do spryskiwaczy. A po tym wszystkim, można ironizować, „pozwala” nam się przejąć to auto na własność.

Jak to wygląda w przypadku wynajmu długoterminowego? Przede wszystkim, prawie wszystkie koszty pokrywa właściciel samochodu – on też jest odpowiedzialny za całą obsługę. Za wspomnianą Fabię zapłacimy w CarSpot 1600 zł przy czteroletnim wynajmie, w co wlicza się pełna opłata miesięczna, ubezpieczenie, przeglądy, wymiana opon. Wszystkie awarie, obsługę, zarządzanie pojazdem i koszty dodatkowe przejmuje na siebie właściciel – najemcy pozostaje tylko zatankować samochód i jeździć. A po zakończeniu umowy decydujemy, czy chcemy (jak w leasingu) dopłacić i przejąć samochód na własność, czy może pora przerzucić się na coś nowego. Pełna dowolność i brak sztucznych ograniczeń.

Jak widać, wynajem długoterminowy jest dla dynamicznych przedsiębiorstw rozwiązaniem o wiele ciekawszym, niż leasing. Pozostawmy stare rozwiązania tym, którym nie przeszkadza stanie w miejscu i dorzucanie sobie dodatkowych, niepotrzebnych obowiązków!

Podobne posty

O wypożyczone dbaj bardziej niż o swoje - kilka słów o odpowiedzialności

Wypożyczony samochód to ogromna radość, komfort i przyjemność płynąca z możliwości użytkowania sprawnego oraz pięknego auta. Niemniej jednak wynajęty pojazd to także konieczność odpowiedzialnego zadbania o własność wypożyczalni. I nie leży to jedynie w interesie firmy, ale także samego klienta.

Charakterystyka i idea firmy CarSpot

Świat nieubłaganie gna naprzód i nic nie zapowiada, aby cokolwiek zatrzymało ten pęd innowacji i nowoczesności. W takiej rozpędzonej rzeczywistości życie stawia przed każdym konieczność dokonywania dobrych wyborów i pokonywania trudności. W tym świecie wygrywa ten, kto umiejętnie zarządza swoim czasem i pieniędzmi – i nie dotyczy to jedynie realiów biznesowych, ale i codzienności.

comments powered by Disqus

Pomoc


Jesteśmy dla Ciebie


Jeśli masz jakieś pytania, chciałbyś się czegoś dowiedzieć albo o czymś przeczytać pisz do nas!