Nasza strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityka prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies we właściwościach Twojej przeglądarki.

Tempomat to wygoda

To urządzenie zostało wynalezione w 1945 roku przez mechanika - Teetora Ralpha. Pierwsze implementacje do samochodów przypadają na lata 60. Przez wiele lat tempomaty były popularne głównie za oceanem, ze względu na wszechobecne tam autostrady oraz trasy liczące tysiące kilometrów. Następnie ten mechanizm stał się seryjnym wyposażeniem, dostępnych również w Europie aut luksusowych. Jednak z czasem urządzenie zawitało też w mniejszych i tańszych autach.

"Ustawiasz i samochód jedzie sam” , tak najprościej można streścić działanie tempomatu. Ten mechanizm to urządzenie, które ma za zadanie utrzymać stałą prędkość pojazdu, niezależnie od tego czy powierzchnia jest płaska czy pochyła. Tempomat steruje elektronicznie parametrami układu napędowego pojazdu w taki sposób, aby zachować zadaną przez kierowcę prędkość jazdy. Jakie są plusy i minusy korzystania z tego innowacyjnego urządzenia?

Tempomat działa zazwyczaj w pewnym zakresie prędkości np. 30 – 180 lub 40 – 200 km/h. W związku z tym przy niższych prędkościach jego działanie jest zbyteczne i dość trudne do zrealizowania, m.in. ze względu na niskie przełożenie skrzyni biegów. Górna granica wyznacza wartości zdroworozsądkowe, które pozwalają zachować odpowiednie bezpieczeństwo jazdy. Tak więc działanie tego mechanizmu polega na realizowaniu funkcji regulatora typu PID. Ten proces odbywa się na zasadzie ciągłego porównywania aktualnej prędkości z tą zadaną przez kierowcę. Parametrami wyjściowymi układu sterowania prędkością jazdy są czujniki położenia pedałów przyspieszenia, hamulca, a także sygnał zawierający aktualną prędkość auta i sygnały z przycisków tempomatu umieszczonych w kabinie. A jak wygląda działanie tempomatu w samochodach ze skrzynią automatyczną? W takim przypadku podczas pracy urządzenia zmieniane są biegi w ten sposób, aby utrzymywanie stałej prędkości było możliwe i jednocześnie tak, aby było to jak najbardziej ekonomiczne. Do największych zalet wykorzystywania tempomatu można zaliczyć przede wszystkim uwolnienie kierowcy od męczącego w dłuższych podróżach nieustannego wciskania pedału przyspieszenia. Następnie ten przyrząd gwarantuje płynność jazdy, która zwiększa ekonomikę podróżowania. Utrzymywanie stałej prędkości jazdy pomaga według rozmaitych wyliczeń na zmniejszenie spalania o 5–10 %. Oczywiście, bardzo wiele zależy tutaj od konkretnego auta i układu napędowego. Jednoznacznie wynika, że stosowanie takiego narzędzia najbardziej opłaca się na autostradach i drogach ekspresowych. Jednak okazuje się, że to urządzenie doskonale sprawdza się też na wielkomiejskich szybkich arteriach. W tej sytuacji pomaga ono przy kontrolowaniu i nieprzekraczaniu miejskich limitów prędkości. Tempomat ma też swoje wady, do których można zaliczyć odizolowanie kierowcy od prowadzenia samochodu, co w praktyce wpływa na poziom jego koncentracji.

Obecnie, tempomaty przeżywają swoją drugą młodość, a to za sprawą elektroniki, która umożliwia wprowadzanie do urządzenia nowych funkcji. Interesuje cię wynajem samochodów z tempomatem? Sprawdź naszą ofertę!

Podobne posty

Oszczędna jazda

W miarę jak mija moda na samochody z paliwożernymi silnikami-potworami, a na ulicach polskich miast pojawia się coraz więcej małych aut miejskich, eco-driving pojawia się na ustach wszystkich. Każdy chciałby, aby bak w samochodzie pozostawał pełny jak najdłużej, nie wszyscy jednak wiedzą, co robić, aby jeździć oszczędnie.

​Automatyczna czy manualna - jak dobrać skrzynię biegów do naszych potrzeb?

Spór między zwolennikami „automatów” i „manuali” nie od dzisiaj osiąga wysokie temperatury – tym bardziej, że nie dotyczy wyłącznie kwestii technicznych. Sposób eksploatacji auta, nasze umiejętności jako kierowcy i nasze potrzeby jako użytkownika środka transportu faktycznie mogą stanowić dogodny punkt wyjścia w poszukiwaniu najodpowiedniejszego rozwiązania bez wikłania się w niepotrzebne dyskusje.

comments powered by Disqus

Pomoc


Jesteśmy dla Ciebie


Jeśli masz jakieś pytania, chciałbyś się czegoś dowiedzieć albo o czymś przeczytać pisz do nas!