Nasza strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityka prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies we właściwościach Twojej przeglądarki.

Różne typy osobowości za kierownicą samochodu

Na drodze można spotkać różne typy kierowców, którzy mają swój specyficzny styl jazdy.

Jednym z bardzo powszechnych typów jest Wszechwiedzący. Osoby kwalifikujące się do tej grupy są pewne siebie, brakuje im pokory i uważają, że na wszystkim znają się najlepiej. Z kolei typ, który w literaturze określany jest jako Konkurent prowokuje niebezpieczne sytuacje na drodze, ponieważ traktuje ją jako tor wyścigowy. Jego agresywna jazda stwarza zagrożenie dla innych. Szuka on ciągłej rywalizacji i wiecznie jest sfrustrowany. Możemy również wyodrębnić kierowców zwanych Egzekutorami, którzy są bardzo agresywni i często powodują różne kolizje. Natomiast Wycofany to typ kierowcy, który najczęściej traci koncentrację, a jego nieuwaga stanowi zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Typ Dominujący jest zapatrzony w siebie i swoim zachowaniem chce podporządkować innych kierowców. Ponadto jest egoistyczny i społecznie niedojrzały. Kierowca z syndromem Wychowawcy ma manię pouczania innych uczestników ruchu drogowego. Taki styl zachowania wywołuje u innych nieufność i agresję. Przez większość czasu czujemy się komfortowo w swoich samochodach. Jednak droga to niepewne społeczne środowisko, które pełne jest różnych wyzwań.

Z psychologicznego puntu widzenia różne typy osobowości kierowców odzwierciedlają metody, jakie kierowcy wykorzystują w celu powstrzymania swojej frustracji i silnych emocji. Niezależnie od tego, jakim typem kierowcy jesteście, to zawsze trzeba pamiętać o podstawowych zasadach poruszania się po drogach, ponieważ od tego zależy nasze bezpieczeństwo.

Podobne posty

Ruszamy w podróż – o czym należy pamiętać przed samochodową wyprawą?

Lato oficjalnie już w toku, wakacje na wyciągnięcie ręki, odwieczny dylemat: „w góry czy nad morze?” zapewne i w tym sezonie doczeka się kolejnych odsłon. Jednak niezależnie od tego, gdzie ostatecznie zawiezie nas samochód, dobrze pamiętać, że każda, nawet najdalsza podróż zaczyna się od pierwszego kroku.

Czy akcje społeczne dotyczące jazdy samochodem wpływają na Ciebie?

Każdy miał do czynienia z reklamą społeczną adresowaną do kierowców. Telewizja i radio bardzo często emitują różnego rodzaju spoty, które mają pobudzić wyobraźnię i pokazać negatywne skutki złych przyzwyczajeń oraz lekkomyślnych zachowań. Czy jednak tego typu akcje faktycznie wpływają na świadomość prowadzących, czy może też są to jedynie zbędne i pochłaniające ogromne sumy fanaberie rządzących?

comments powered by Disqus

Pomoc


Jesteśmy dla Ciebie


Jeśli masz jakieś pytania, chciałbyś się czegoś dowiedzieć albo o czymś przeczytać pisz do nas!