Nasza strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityka prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies we właściwościach Twojej przeglądarki.

Oszczędna jazda

  1.Pierwsza i najważniejsza zasada – regularny przegląd samochodu. Należy pamiętać, że wszelkie, nawet najdrobniejsze usterki mogą być przyczyną większego zużycia paliwa. Systematyczne wizyty u mechanika pozwolą uniknąć nieprzewidzianych awarii.

  2.Kolejna ważna rzecz to opony i ich odpowiednie przygotowanie do jazdy. Ogumienie powinno być zawsze dostosowane do pory roku oraz odpowiednio napompowane. Zbyt niskie ciśnienie w oponach spowoduje wyższe zużycie paliwa, warto zatem zadbać o to, aby utrzymywało się ono zawsze na tym samym poziomie.

  3.Płynna jazda, to kolejny czynnik, który po wyćwiczeniu pozwoli kierowcy zaoszczędzić benzynę. Jak wiadomo najwięcej paliwa zużywa się gwałtownie przyspieszając i hamując na zmianę, co bardzo często ma miejsce w przeprawach przez zakorkowane miasto. Pamiętajmy jednak, że płynna jazda, obserwacja i przewidywanie sytuacji na drodze pozwolą ograniczyć nadmierne spalanie i wykorzystywać paliwo znacznie efektywniej.

  4.Szybka jazda –wiele silników skonstruowanych jest tak, aby najmniej paliwa zużywać przy prędkościach około 90 km/h. Ograniczenie prędkości, nie tylko wpływa na bezpieczeństwo, ale także na kieszeń kierowcy. Warto również pamiętać, że szybsza jazda, dodatkowo zwiększa opór powietrza, jednocześnie zwiększając spalanie.

  5.Ograniczenie obciążenia samochodu. Bardzo często kierowcy przewożą w bagażniku zupełnie niepotrzebne w danej chwili przedmioty. Okazuje się, że zmniejszenie wagi pojazdu, może również w znacznym stopniu ograniczyć zużycie spalania.

  6.Klimatyzacja i jej rozsądne używanie także wpływa na ilość paliwa w baku samochodu. Latem podczas największych upałów warto parkować samochód w cieniu, a przed podróżą wywietrzyć wnętrze, aby klimatyzacja nie musiała chodzić na najwyższych obrotach.

  7.Postój – warto, nawet podczas krótkich postojów wyłączyć silnik, co przyczyni się do zmniejszenia zużycia paliwa. W najnowszych modelach, wyłączenie silnika już na sześć sekund powoduje oszczędności.

  8.Nie rozgrzewaj silnika przed jazdą. Współczesne samochody, także w przypadku mroźnej zimy, są gotowe do jazdy zaraz po uruchomieniu silnika. Warto ruszyć od razu, ponieważ zimny silnik spala więcej paliwa niż rozgrzany, a samochód rozgrzeje się szybciej jadąc niż stojąc. Dodatkowo radzimy unikać jazy na najwyższych obrotach, im są one niższe, tym niższe jest zużycie paliwa.

  9.Hamowanie silnikiem, to najlepszy sposób na zatrzymywanie pojazdu. Umiejętna redukcja biegów i wciskanie sprzęgła na chwilę przed ostatecznym zatrzymaniem auta, również pozwoli ograniczyć spalanie.

Podobne posty

Tempomat to wygoda

To urządzenie zostało wynalezione w 1945 roku przez mechanika - Teetora Ralpha. Pierwsze implementacje do samochodów przypadają na lata 60. Przez wiele lat tempomaty były popularne głównie za oceanem, ze względu na wszechobecne tam autostrady oraz trasy liczące tysiące kilometrów.

Chęć posiadania - czyli czy posiadanie auta określa status?

W dobie wolnego rynku status społeczny opiera się głównie na osiąganiu szeroko pojętego dobrobytu. Oczywiście wykształcenie, zawód i wykonywanie ważnych funkcji czy styl życia ma ogromne znaczenie dla sposobu postrzegania konkretnej osoby przez resztę społeczeństwa, ale równie ważne są posiadane wartości materialne. Przyjęło się powszechnie, że człowiek z dużym domem, wielkim telewizorem i drogim autem to osoba, której się powodzi. Czy jest to faktycznie obiektywny wyznacznik statusu?

comments powered by Disqus

Pomoc


Jesteśmy dla Ciebie


Jeśli masz jakieś pytania, chciałbyś się czegoś dowiedzieć albo o czymś przeczytać pisz do nas!