Nasza strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityka prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies we właściwościach Twojej przeglądarki.

Niezbędne wyposażenie każdego samochodu

Wielu kierowców ma kłopot z wymienieniem wszystkich sprzętów, które stanowią niezbędne wyposażenie samochodu. Jednak okazuje się, że lista wymaganych przedmiotów wcale nie jest taka długa.

Obowiązkowo w każdym samochodzie powinien znajdować się trójkąt ostrzegawczy i gaśnica. Trójkąt jest niezbędny w razie awarii pojazdu lub kolizji, ponieważ ostrzega on innych uczestników ruchu drogowego o zaistniałym wydarzeniu. Jeśli chodzi o wymagane parametry, to może być on umieszczany bezpośrednio za uszkodzonym pojazdem, albo nawet na nim, jeśli auto znajduje się na obszarze zabudowanym, na którym obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h. Poza obszarem zabudowanym, trójkąt powinien być ustawiony od 30 do 50 metrów za pojazdem uszkodzonym, a na autostradzie lub drodze ekspresowej odległość ta wynosi nawet 100 metrów. Być może nie każdy kierowca zdaje sobie z tego sprawę, ale ten element wyposażenia pojazdu może być z powodzeniem wykorzystany też w czasie holowania. Jeśli chodzi o gaśnicę, to jej minimalna pojemność wynosi 1 kilogram, dodatkowo powinna mieć odpowiednią homologację oraz aktualne badania techniczne. Najlepiej umieścić ją w łatwo dostępnym miejscu w samochodzie, aby na wypadek pożaru móc szybko po nią sięgnąć.

Co ciekawe, okazuje się, że apteczka wcale nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu. Podobnie, jak linka holownicza, zapasowe żarówki, kamizelka odblaskowa, podnośnik, klucz do kół czy koło zapasowe. Policjanci podkreślają, że warto jednak zaopatrzyć się w taki sprzęt, ponieważ może się przydać w najmniej oczekiwanych sytuacjach na drodze. Apteczkę warto ze sobą mieć dla własnego bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego. Powinny się w niej znaleźć się: bandaże, kompresy gazowe, plastry, opaska uciskowa, środek dezynfekujący, ustnik do przeprowadzenia sztucznego oddychania, rękawiczki ochronne, chusta trójkątna oraz koc termoizolacyjny. Bardzo przydatna bywa też kamizelka odblaskowa, która może mieć kluczowe znaczenie, gdy do awarii pojazdu lub wypadku dojdzie po zmroku. W terenie zabudowanym odegra ona mniejszą rolę, ale na autostradzie lub innej drodze szybkiego ruchu, może nam bardzo pomóc .Dobrze jest zadbać również o instrukcję udzielania pierwszej pomocy, którą można nabyć między innymi na stacji benzynowej.

Wiemy już, że zgodnie z polskim prawem nie trzeba mieć ze sobą niczego poza gaśnicą i trójkątem ostrzegawczym, jednak warto pamiętać, że niektóre dodatkowe przedmioty mogą się przydać nie mniej niż te obowiązkowe.

Podobne posty

Co zrobić w razie kradzieży lub uszkodzenia wynajmowanego samochodu?

Droga to miejsce wielu nieprzewidzianych sytuacji, dlatego trzeba zachować zdrowy rozsądek. Jeśli dojdzie już do kolizji na trasie, to trzeba ustalić jaką rolę odgrywasz w danym zdarzeniu i dopiero wówczas można zająć się resztą formalności.

​Automatyczna czy manualna - jak dobrać skrzynię biegów do naszych potrzeb?

Spór między zwolennikami „automatów” i „manuali” nie od dzisiaj osiąga wysokie temperatury – tym bardziej, że nie dotyczy wyłącznie kwestii technicznych. Sposób eksploatacji auta, nasze umiejętności jako kierowcy i nasze potrzeby jako użytkownika środka transportu faktycznie mogą stanowić dogodny punkt wyjścia w poszukiwaniu najodpowiedniejszego rozwiązania bez wikłania się w niepotrzebne dyskusje.

comments powered by Disqus

Pomoc


Jesteśmy dla Ciebie


Jeśli masz jakieś pytania, chciałbyś się czegoś dowiedzieć albo o czymś przeczytać pisz do nas!