Nasza strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityka prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies we właściwościach Twojej przeglądarki.

Jak przygotować się do dalekiej podróży?

Wybierając się w daleką podróż coraz więcej osób jako środek lokomocji wybiera samochód. To bardzo wygodny i szybki sposób przemieszczania się. Przed każdą dłużą podróżą należy sprawdzić stan techniczny auta, aby uniknąć wielu zaskakujących sytuacji. Koniecznie trzeba skontrolować stan zawieszenia oraz układ hamulcowy. Warto też zwrócić uwagę na układ wydechowy, wycieraczki czy sprawność układu klimatyzacji. Bardzo ważną sprawą jest też stan i ciśnienie ogumienia, ponieważ od niego zależy bezpieczne zachowanie się samochodu na drodze.

Jeśli chcemy przekroczyć granicę, to nie można zapomnieć o zielonej karcie czy też dodatkowym ubezpieczeniu assistance, które może okazać się przydatne podczas stłuczki czy usterki. Dobrym rozwiązaniem jest nawigacja GPS, która zapewnia komfortowe podróżowanie w nowych miejscach. Pamiętajmy też, aby zabrać ze sobą ładowarkę samochodową, dzięki temu unikniemy problemu rozładowania telefonu w jakiejś nieprzewidzianej sytuacji. Dodatkowo należy sprawdzić czy mamy komplet wyposażenia dodatkowego, czyli np. gaśnicę i odpowiednio uzupełnioną apteczkę.

Jeśli wybierasz się w podróż z dzieckiem, to ważne jest, aby dobrze zorganizować i poukładać rzeczy w samochodzie tak, aby wszystko co niezbędne było w zasięgu ręki. Dobrym pomysłem jest organizer na fotel, dzięki któremu dziecko będzie mogło samodzielnie sięgnąć po picie, zabawkę lub przekąskę.

Czasami w podróż samochodem chcemy zabrać też naszego pupila. Jak odpowiednio przygotować samochód i zaplanować wyjazd, by przebiegał on w sposób bardziej komfortowy i co najważniejsze – bezpieczny? Małe psy możemy przewozić w transporterze przypiętym pasami na tylnym siedzeniu, natomiast duże i średnie psy powinny być przewożone w specjalnych szelkach, które wpina się do pasów samochodowych. To zapewni zwierzęciu bezpieczeństwo w trakcie konieczności gwałtownego hamowania.

Należy sprawdzić również przepisy i limity prędkości obowiązujące w danym kraju. Ograniczenia prędkości w krajach Unii Europejskiej mogą się różnić od tych nakazanych w Polsce. Przed wyjazdem dobrze jest sprawdzić, jakie przepisy obowiązują w państwach, które planujemy odwiedzić. Różnice mogą dotyczyć także obowiązkowego wyposażenia samochodu, np. kamizelki odblaskowej.

Warto przemyśleć także problem eksploatacji własnego auta oraz koszty związane z jego przygotowaniem do dalekich podróży. Ponieważ może okazać się, że wynajmując samochód możemy wiele zaoszczędzić, chociażby na wykupie dodatkowego ubezpieczenia, którego na co dzień nie używamy. W tej sytuacji zawsze można zdecydować się na wynajem auta i wyruszyć w bezpieczną i wesołą podróż nawet w 9 osób w jednym samochodzie!

Jeśli zadbamy już o wszystkie istotne sprawy i zbierzemy odpowiednią grupę towarzyszy, to możemy ruszać w bezpieczną podróż. Szerokiej drogi!

Podobne posty

Ruszamy w podróż – o czym należy pamiętać przed samochodową wyprawą?

Lato oficjalnie już w toku, wakacje na wyciągnięcie ręki, odwieczny dylemat: „w góry czy nad morze?” zapewne i w tym sezonie doczeka się kolejnych odsłon. Jednak niezależnie od tego, gdzie ostatecznie zawiezie nas samochód, dobrze pamiętać, że każda, nawet najdalsza podróż zaczyna się od pierwszego kroku.

Auto w długą trasę - jakie wybrać?

Na co zwracać uwagę przy wyborze samochodu, gdy szykujemy się do przemierzenia kilkuset, a może nawet kilku tysięcy kilometrów?

comments powered by Disqus

Pomoc


Jesteśmy dla Ciebie


Jeśli masz jakieś pytania, chciałbyś się czegoś dowiedzieć albo o czymś przeczytać pisz do nas!