Nasza strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityka prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies we właściwościach Twojej przeglądarki.

Nieoznakowana dziura w drodze - kto pokrywa koszty naprawy?

Nieoznakowane dziury w drodze to zmora wielu kierowców. Na takie sytuacje narażone są osoby, które podróżują drogami w mniejszych miejscowościach bądź o mniejszym natężeniu ruchu. Co zrobić, jeśli wjeżdżając w nią uszkodzimy samochód?

Oczywiście, najczęściej na takim niefortunnym spotkaniu cierpią opony i felgi, ale w niektórych przypadkach może dojść nawet do urwania koła. Za takie uszkodzenia powstałe w wyniku złego stanu drogi odpowiada jej zarządca.

Jak to wygląda w praktyce? Przede wszystkim powinniśmy zebrać odpowiednie dowody, które potwierdzą, że do uszkodzenia doszło przez zaniedbanie ze strony właściciela drogi. Można na przykład sfotografować miejsce zdarzenia. Warto też rozeznać się, czy ktoś widział daną sytuację. Jeśli tak, to najlepiej spisać oświadczenie świadka wydarzenia. Taki dokument będzie mocnym dowodem w sprawie o odszkodowanie. Na miejsce zdarzenia należy wezwać policję lub straż miejską, żeby przybyli funkcjonariusze mogli spisać odpowiednią notatkę. Jeśli mamy już pełen pakiet potrzebnych dokumentów, należy znaleźć wówczas zarządcę danej drogi, ponieważ to właśnie do niego kierujemy nasze roszczenia. Jeśli wypadek miał miejsce na drodze powiatowej, to koszty pokryje Zarząd Dróg Powiatowych. Po złożeniu dokumentów nie pozostaje nam nic innego, jak oczekiwać na decyzję urzędników, którzy zajmują się naszą sprawą. W przypadku bezsprzecznej winy zarząd dróg przekaże dokumenty do swojego ubezpieczyciela, który po wycenie szkód przez rzeczoznawcę zwróci nam koszty ich likwidacji.

Na drogach czekają różne niebezpieczeństwa, dlatego zawsze trzeba być czujnym. Jednak czasami na niektóre niefortunne sytuacje nie ma się wpływu i wtedy musimy wiedzieć kto ma ponieść koszty związane z naprawą.

Podobne posty

Co zrobić w razie kradzieży lub uszkodzenia wynajmowanego samochodu?

Droga to miejsce wielu nieprzewidzianych sytuacji, dlatego trzeba zachować zdrowy rozsądek. Jeśli dojdzie już do kolizji na trasie, to trzeba ustalić jaką rolę odgrywasz w danym zdarzeniu i dopiero wówczas można zająć się resztą formalności.

Wynajem długoterminowy - rozwiązanie dla twojej firmy

Pokutuje przekonanie, że polscy przedsiębiorcy są osobami przywiązanymi do znanych rozwiązań i niechętni zmianom. Tymczasem, jak pokazują dane Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów z trzeciego kwartału 2014 roku, coraz więcej firm porzuca tradycyjne formy leasingu samochodów służbowych na rzecz długoterminowego wynajmu. Skąd ta zmiana i co przedsiębiorcy zyskują na nowym rozwiązaniu?

comments powered by Disqus

Pomoc


Jesteśmy dla Ciebie


Jeśli masz jakieś pytania, chciałbyś się czegoś dowiedzieć albo o czymś przeczytać pisz do nas!