Nasza strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityka prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies we właściwościach Twojej przeglądarki.

Chęć posiadania - czyli czy posiadanie auta określa status?

W dobie wolnego rynku status społeczny opiera się głównie na osiąganiu szeroko pojętego dobrobytu. Oczywiście wykształcenie, zawód i wykonywanie ważnych funkcji czy styl życia ma ogromne znaczenie dla sposobu postrzegania konkretnej osoby przez resztę społeczeństwa, ale równie ważne są posiadane wartości materialne. Przyjęło się powszechnie, że człowiek z dużym domem, wielkim telewizorem i drogim autem to osoba, której się powodzi. Czy jest to faktycznie obiektywny wyznacznik statusu?

Patrząc na całą sprawę przez pryzmat chłodnej kalkulacji, bardzo szybko możemy dojść do tego, że sam fakt posiadania jakichkolwiek dóbr materialnych nie jest wcale wartościowym punktem odniesienia. Przykładem tego może być fakt, że na ulicach widujemy bardzo dużo osób z nowoczesnymi telefonami komórkowymi. Czy każdy posiadacz drogiego smartfona jest osobą na tyle majętną, by kupić taki sprzęt z własnych oszczędności? Zwykle nie – większość użytkowników telefonii komórkowych korzysta po prostu z abonamentów, które zapewniają im możliwość wyboru względnie taniego aparatu i korzystania z niego do woli. Jest to bardzo powszechne zjawisko, które pokazuje, że w praktyce nie potrzeba posiadania znacznych środków finansowych, by móc korzystać z dobrodziejstw technologii i wygodnego życia. Można spokojnie powiedzieć, że lwia część tych ludzi po prostu wynajmuje swoje smartfony w zamian za comiesięczne opłaty abonamentowe. Nie zmniejsza to jednak ich statusu społecznego – z takich samych rozwiązań korzystają przecież majętni biznesmeni.

Nie można zatem powiedzieć, żeby sam fakt posiadania był wartościowym punktem odniesienia. Innym ciekawym przykładem o podobnym wydźwięku może być fakt, że w polskich realiach pobyt w hotelu uznawany jest często za luksus dla wybranych. Można zatem wysnuć tutaj paralelę – to nie sam fakt posiadania nieruchomości jest w tym wypadku wyznacznikiem dobrobytu, ale możliwość korzystania z wygód i komfortowych rozwiązań. Nie trzeba kupować działki w Tunezji i prywatnego autokaru by móc pochwalić się wspaniale spędzonym urlopem w ciepłych krajach. To fakt korzystania z dostępnych dla współczesnego człowieka możliwości jest znamienny dla jego wartości.

To samo dotyczy samochodu. Zanim odpowiemy sobie na pytanie zadane w tytule, musimy uczciwie spytać się o inną rzecz. Chodzi mianowicie o to, czy samochód stojący bezczynnie w garażu wyznacza status posiadacza? Jeżeli ktoś posiada kolekcję unikatowych zabytków to istotnie można powiedzieć, że tak. Jednak w codziennym życiu prywatnym i biznesowym, samochód wyznacza nieco inne granice. Sprawny, piękny i bezpieczny samochód to nie cel, ale środek do osiągania ważnych rzeczy w życiu. Mobilność, oszczędność czasu i wygoda – oto najważniejsze cechy idealnego pojazdu. Czym zatem różni się w praktyce samochód wynajęty od kupionego?

Pod względem zastosowania, komfortu i możliwości jakie daje pojazd – nie różnią się niczym. Dodatkowo samochód wynajęty pozwala cieszyć się znacznie większą swobodą i decyzyjnością. Kierowca najmujący pojazd może cieszyć się wolnością wyboru, zmieniać dowolnie samochody wedle swoich potrzeb i prywatnych marzeń i – co najważniejsze – uwolnić się od mnóstwa zbędnych problemów oraz formalności. Wróćmy zatem do pytania tytułowego: Czy posiadanie auta wyznacza status?

W dzisiejszym świecie status społeczny jest określany nie tyle materialnym stanem posiadania, co możliwościami jakie otwiera cywilizacja przed współczesnym i ambitnym człowiekiem. Z pewnością korzystanie z ładnego i funkcjonalnego samochodu jest jednym z punktów na tej liście, ale niekoniecznie musi być to własne auto. Wręcz przeciwnie – wolnego, kreatywnego i nowoczesnego człowieka poznamy po tym, że korzysta z rozwiązań najwygodniejszych i najbardziej opłacalnych.

Podobne posty

Oszczędna jazda

W miarę jak mija moda na samochody z paliwożernymi silnikami-potworami, a na ulicach polskich miast pojawia się coraz więcej małych aut miejskich, eco-driving pojawia się na ustach wszystkich. Każdy chciałby, aby bak w samochodzie pozostawał pełny jak najdłużej, nie wszyscy jednak wiedzą, co robić, aby jeździć oszczędnie.

O wypożyczone dbaj bardziej niż o swoje - kilka słów o odpowiedzialności

Wypożyczony samochód to ogromna radość, komfort i przyjemność płynąca z możliwości użytkowania sprawnego oraz pięknego auta. Niemniej jednak wynajęty pojazd to także konieczność odpowiedzialnego zadbania o własność wypożyczalni. I nie leży to jedynie w interesie firmy, ale także samego klienta.

comments powered by Disqus

Pomoc


Jesteśmy dla Ciebie


Jeśli masz jakieś pytania, chciałbyś się czegoś dowiedzieć albo o czymś przeczytać pisz do nas!